Rákkutatás: magyar cég hozhat áttörést

 

A Pécsi Tudományegyetem Szentágothai Kutató Központ épületében levő egyik laboratóriumban dr. Pongrácz Judit professzor vezetésével 3D-s emberi szövetekkel kísérleteznek. Ha az új modell beválik, a daganatos betegek kezelésében személyre szabottan megmondhatják, hogy a páciensnél melyik terápia a leghatékonyabb. A munkához spin-off céget alapítottak és további befektetőket keresnek.






Az interim klinikai vizsgálati adatok nagyon biztatóak, az esetek döntő többségében meg tudtuk jósolni, hogy az adott terápia hatékony lesz-e a daganatos betegek kezelésére – mondja a KamaraOnline-nak adott interjúban Erdős Attila, a Humeltis Kft. ügyvezető igazgatója.

A Humeltis Kft. története 2014 márciusában kezdődött. Hogyan?

A céget hoztuk létre akkor, de a történet jóval korábban kezdődött. A Humeltis alapítója, Pongrácz Judit professzor már a 90-es évek közepétől elkezdett szövetkultúrákkal foglalkozni. A tudósok képesek arra, hogy sejteket életben tartsanak, és ezeket a sejteket vizsgálják, külső behatásnak vessék alá, hogy bizonyos élettani folyamatokat meg lehessen figyelni. Az sajnos hamar kiderült, hogy teljesen más az élő szövetek reakciója, mint kétdimenziós sejtkultúrák reagálása különböző anyagokra, ezért a kétdimenziós sejtkultúrákon nyert kísérleti eredmények nem igazán alkalmasak olyan következtetések levonására, amely segítene a humán gyógyászatban. Ezen oknál fogva a tudósok folyamatosan új eljárásokat kerestek, amelyekkel jobban meg lehet közelíteni az élő szövet működését, melyek közül a legígéretesebbnek a a háromdimenziós szövetkultúrák vizsgálata tűnt. Pongrácz professzor asszony is ezen az úton indult el, és kifejlesztett egy olyan technológiát, amellyel 3D tüdőszövetet tudott előállítani.

 

 

Cikk forrása: www.haszon.hu/cegvezetes/100946-rakkutatas-magyar-ceg-hozhat-attoerest.html